Napelem akkumulátor – ha esetleg a hibrid rendszer egy szimpatikus megoldás lenne.

Szponzorált tartalom

napelem akkumulátor

napelem akkumulátor

Manapság már nem csak egyféle dologban érdemes gondolkodni, ha napelemes rendszerről van szó. Már nem csak úgy lehet megoldani a dolgokat, hogy egy rendszer vagy visszatáplál a rendszerre, vagy csak szigetüzemben működik – ennek a két módszernek az egyvelege is egy nagyon jó opciót képez, éppen ezért érdemes lehet egyre inkább valami ilyen megoldást választani, amikor valaki a napelemes rendszer telepítése mellett voksol. A napelem akkumulátor persze még mindig nem az megoldás, ami napokig el tudja látni a háztartást energiával, de egy hibrid rendszer esetében nem is erre lesz szükség.

A hibrid napelemes rendszernél a napelem akkumulátor szerepe sokkal inkább arra szolgál, hogy azokban a holtidőkben, amikor nincs lehetőség a napsugarakat használni és esetleg a hálózati opció sem működik, akkor legyen egy olyan puffer, ami lehetővé teszi, hogy soha ne maradjunk energia nélkül. Ebben az esetben az esték is működhetnek az akkumulátorról, ahogyan az áramkimaradásoknál is ott van nekünk ez az eszköz, amire automatikusan vissza is töltődik az energia, hogyha végre újra pörögnek a napelemek a tetőn. Nem egyszerű ennek a kitalálása és megtervezése, de érdemes vele foglalkozni, ugyanis egy ilyen hibrid rendszer ma már sokkal inkább sokrétűen használható, mint egy hagyományos ilyen, vagy olyan rendszer. Emellett pedig sokkal jobban lehet hatékonyan felhasználni egy hibrid rendszert és ezért többet is lehet vele spórolni.

A napelemrendszer.info oldalon többet is meg lehet tudni ezeknek a miértjéről, meg persze nagyon sok konkrétum is található az oldalon. Például arról egy külön linkgyűjtemény van, hogy mekkora rendszerek mennyibe is kerülhetnek egészen pontosan. Én most nem szeretnék itt számokkal zsonglőrködni, de ha valakit érdekelnek a konkrétumok, akkor ott aztán van bőven.

A napelem akkumulátorokkal egyébként nagyon sokáig csak annyi probléma volt, hogy egyszerűen nem tudtak értelmes kivitelt gyártani. Az a helyzet ugyanis, hogy az energiát borzasztóan nehéz és körülményes tárolni. Kis mennyiségben még csak-csak megoldott, nem véletlenül működnek most már egyre több helyen ilyen lítium-ionos akksik, azonban egy háztartás energiaszükségletének szempontjából ezek sem teljesítményben, sem üzemórában nem rúghatnak labdába, kivéve persze, ha kibírjuk egy laptoppal egy napig – és persze ilyen napok is vannak. De ha már szeretnénk bekapcsolni a mosógépet is, akkor nem nagyon van mit tenni, szükség van több, további energiára. Ennek a tárolását pedig még most is nagyon nehézkesen oldják meg, azonban már vannak olyan napelem akkumulátor opciók, amelyek mondjuk, egy éjszakát simán átvészelnek – nyilván ez fogyasztástól függ. A lényeg, hogy ezek már olyan kapacitással bírnak, amik érdemben el tudják látni a háztartást, tehát egy jó lehetőséget tudnak kínálni arra, hogy a háztartás függetlenül működhessen a hálózattól.

A napelem akkumulátor ügyében egyébként az is megoldás, hogy sok ilyen akkumulátort szereljen fel az ember a házában és akkor aztán biztos, hogy elég lesz az energia a rossz időre, vagy épp a sötétre is – elvégre a szigetüzemű napelemes rendszerek nem mennek újdonság számba. Csak éppenséggel, ha túl sok ilyenre van szükség, az ugye kevésbé gazdaságos, ha csak azért kell belőle nagy mennyiség, mert a kicsiben nem fér el elég energia a hatékonyság hiánya miatt. Szóval a lényeg talán csak az, hogy ez a tudomány még most is folyamatosan fejlődik, és persze bőven van is még hova a hatékonyságot illetően. De összességében már lehet olyan napelem akkumulátor opciót találni a piacon, amivel aztán érdemes számolni és jó kiegészítő lehet egy hagyományos, visszatáplálással működő rendszer mellé.